Amasra davası başladı

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişkin maden ocağında 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili dava başladı.

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, mümkün kastla öldürme hatasından bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise şuurlu taksirle öldürme cürmünden 18 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanıyor.

Duruşma öncesinde, madenci yakınlarının aileleriyle birlikte, partiler ve sivil toplum kuruluşları Bartın Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, madende gerçekleşen patlamanın göz nazaran göre geldiğine vurgu yapıldı ve “Kaza değil, katliam” denildi.

Duruşma, madenci aileleri, avukatları ve sanıklar ile avukatlarının adliye koridorunda Amasra davası için oluşturulan salona girmesiyle başladı. Sanıklar duruşma salonuna getirildikten sonra izleyici kısmında bulunan madenci aileleri reaksiyon gösterdi. Madenci ailelerinden kimileri sanıklara “Katiller” diyerek bağırdı.

Duruşmayı, CHP Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu, Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç ve Amasra Belediye Lideri Recai Çakır da takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir