6 isim cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ya başvurdu! 100 bin imza toplayacaklar

14 Mayıs‘ta yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, Yüksek Seçim Şurasına (YSK) müracaat müddeti sona erdi.

Bu kapsamda cumhurbaşkanı adaylığı için sırasıyla Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek, Cet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, Türkiye İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal ve Adalet Birlik Partisi Genel Lideri İrfan Uzun ile “bağımsız aday” olarak Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Öğretim Vazifelisi Doç. Dr. Halil Murat Ünver şuraya adaylık müracaatında bulundu.

100 BİN İMZA TOPLAYACAKLAR

Bu bireylerden adaylık müracaat kaidelerini sağlayanlar yarın YSK tarafından ilan edilecek ve seçmenler tarafından bağlı oldukları ilçe seçim konseylerinde 22 Mart 2023 Çarşamba imza verilerek, teklifte bulunulmaya başlanacak. Teklif müddeti 27 Mart 2023 Pazartesi saat 20.00’de sona erecek. Bu tarihler ortasında 100 bin imzanın toplanması gerekecek.

100 BİN İMZA TOPLAYANA PARASI İADE EDİLECEK

100 bin seçmen tarafından aday gösterilen şahsa, talebi halinde müracaat için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için kâfi imzaya ulaşamayanların yatırdığı fiyat ise Hazine’ye gelir kaydedilecek.

KESİN LİSTE 31 MART’TA YAYIMLANACAK

Seçmenler, YSK’nin ilanında belirtilen adaylardan yalnızca biri için ve bir sefer teklifte bulunabilecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda periyodu başlayacak.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir