Almanya basınından ‘seçim’ yorumu: Erdoğan sona mı geldi?

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri yaklaşırken, seçimlerin muhtemel sonuçları dünya basınında da ele alınmaya devam ediyor.

Almanya’nın Bild gazetesi, Nadja Aswad imzasıyla yayınlanan haberinde, Cumhurbaşkanı ve Cumhur ittifakının Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a atıfla, “Türkiye’de seçim öncesi durum darmadağın. Erdoğan, sona mı geldi?” dedi.

‘ERDOĞAN’IN NEFESİ KESİLİYOR ÜZERE GÖRÜNÜYOR’

Erdoğan’ın ‘sert bir biçimde sürdürdüğü tek başına iktidarının 20 yıl sonra çöküp çökmediğini’ sorgulayan Aswad, “Türkiye, iki hafta içinde seçimlere gidiyor. Ve güya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın (69) nefesi kesiliyor üzere görünüyor” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan’ın sıhhat durumuna ve geçirdiği açıklanan gastroentrit sebebiyle iptal edilen seçim programlarına atıfta bulunulan haberde, Erdoğan’ın kalp krizi geçirdiğine ait iddiaların Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yalanlandığı hatırlatıldı.

‘TÜRKİYE EKONOMİK OLARAK ÇÖKÜŞÜN EŞİĞİNDE’

Bild’e konuşan gazeteci Eren Güvercin, “Erdoğan, hem siyasi olarak hem de sıhhat olarak kırık dökük” diyerek Erdoğan’ın karizmasının ve telaffuz gücünün ‘zayıfladığını’ söyledi. Erdoğan’ın beden lisanını yorulmayan Viyana Üniversitesi öğretim vazifelisi Prof. Yavuz Köse ise Erdoğan’ın yorgunluk belirtileri gösterdiğini kaydetti.

Erdoğan’ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu, Erdoğan’ın anket sonuçlarının ‘hiç olmadığı kadar berbat olduğunu’ aktaran gazete, Türk Lirası’nın da hiç olmadığı kadar zayıf olduğunu kaydetti. Bild’e konuşan Toplumsal Demokrat Partili (SPD) Macit Karaahmetoğlu da “Cumhurbaşkanı birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye ekonomik olarak çöküşün eşiğinde” değerlendirmesini yaptı.

‘DİNİN SİYASETE ALET EDİLMESİNDEN RAHATSIZLIK DUYUYORLAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarında yapılan ihlallere, 6 Şubat sarsıntıları sonrası yardımlarda yaşananlara, yolsuzluk argümanlarına ve ekonomik krize de dikkat çeken gazete, bilhassa gençlerin durumunun giderek kötüleştiğini aktardı.

Haberde, bayan seçmenler ortasında da Erdoğan’a dayanağın düştüğü, birçok dindar vatandaşın da dinin siyasete alet edilmesinden rahatsızlık duyduğu yorumu yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir