Araştırma: Bağırsak bakterileri Alzheimer’ın habercisi olabilir

Hindustan Times’ın haberine nazaran, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden Laboratuvar ve Gen Tıbbı Profesörü Gautam Dantas ve takımı, Alzheimer başlangıcı tanısı konulan insanların bağırsak bakterisinin sağlıklı şahıslardan farklı olduğuna ve bunun Alzheimer’ın erken safhada saptanmasına yardım edebileceğine dikkati çekti.

Araştırma grubu, araştırmaya mevzu olan iştirakçilerin Alzheimer başlangıcında olup olmadığı anlamak için beyin taraması yaptı.

Katılımcıların Alzheimer hastalarının beyninde bulunan “amyloid beta” proteinine ve merkezi hudut sisteminde bulunan “tau” proteinine sahip olup olmadığını tarayan araştırmacılar, 164 iştirakçiden 49’unda bu proteinlerin saptandığına ve Alzheimer başlangıcı olduğuna işaret etti.

Araştırma, tıpkı beslenme biçimine sahip olmalarına karşın sağlıklı beşerler ile Alzheimer başlangıcı belirtisi olan şahısların de farklı bağırsak bakterisi tiplerine sahip olduğunu ortaya koydu.

Profesör Dantas, “Bağırsağın mı beyni etkilediğini, yoksa beynin mi bağırsağı etkilediğini şimdi bilmiyoruz.” tabirlerini kullanarak, bağırsak mikrobiyomundaki değişimin beyindeki anlamlandırılamayan değişimlerden biri olabileceğini vurguladı.

Araştırma “Science Translational Medicine” mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir