Başkan Hürriyet, sanayi esnafını dinledi

KOCAELİ (İGFA) – Esnafın her vakit yanında yer alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Sanayi Sitesi’nde düzenlenen kahvaltı programında sanayi esnafıyla buluştu. İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Muzaffer Gürfidan, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lideri Kadir Durmuş, Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı M. Onur Okyay ve sanayi esnafının yer aldığı programda Lider Hürriyet’e, İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Adayları Muhammet Ertürk, Zeynep Karagül ve Fazilet Arcan eşlik etti.

“ÜLKE OLARAK GÜÇ BİR PERİYOT YAŞADIK”

Başkan Hürriyet, esnafın talep ve sıkıntılarını dinleyerek, yeni periyotta yetki ve imkanlar dahilinde taleplerin tahlile kavuşturulacağını aktardı. Hürriyet’e sanayi esnafına yaptığı konuşmada, “Göreve geldikten sonra tüm ülke olarak sıkıntı bir devir geçirdik. Kentin uzun yıllardır yapılmayan işlerini, eksik yapılanları tamamlamak için mecliste çoğunluğumuz olmamasına karşın şikayet etmeksizin meseleleri çözmek için çok uğraştık. Pandemi, zelzeleler, seller bizi buldu. 2 yıldır etkin bir formda başkanlık yapıyorum.

“BORÇ ORANINI DÜŞÜRDÜK”

Sabahın köründen gecenin bir yarısına kadar bu kentin problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Vazifeye geldiğimizde 300 milyon lira bütçemiz vardı. 250 milyon lira yani yüzde 80 borçla devralmıştık belediyeyi. 50 milyon lira küçücük bir sayı bırakılmıştı. Bu parayı hangi masrafa kullanacaksınız. Artık 2 milyar 24 milyon lira bütçemiz var. Şu anda İzmit Belediyesi 2019’dan daha az borçlu. Borç oranını yüzde 40’a kadar düşürdük. Uzun vadede kamu borcumuz 400 milyon lira civarında, piyasa borcumuz 200 milyon lira civarında. 600 milyon lira civarında borcumuz var.

“HİÇBİR BELEDİYEYE YAPILMAYAN BİZE YAPILDI”

Hiçbir belediyeye yapılmayan uygulamalar bize yapılıyor. Bütün belediyelerin SGK borçları vardır. Hiçbir belediye SGK kurum karşılıklarını ödemez, ödeyemez zira büyük sayılardır. Öderseniz yatırıma paranız kalmaz. Benden evvelki periyotlarda hiçbir vakit nakit ödenmemiştir daima arsa takası yapılmıştır. İşte Belsa B Blok İzmit Belediyesine aitken 17 milyon lira üzere bir paraya satılmıştı. Kuruçeşme’de karakolun olduğu yerdeki hizmet binası İzmit Belediyesinindi SGK borçlarına karşılık satıldı.

“HACİZLERİ KALDIRDIK”

Kastel Çocuk Yuvasının olduğu yer İzmit Belediyesinindi SGK borçlarına karşılık satıldı. Ne yazık ki biz ‘arazi takası yapalım’ dediğimizde kabul edilmedi. Yapılandırma dedik yapılandırma kuralları kabul edilmedi. SGK hiçbir belediyeye yapmadığı taşkın haciz sürecini bize yaptı. 180 milyon liralık borç için 3 milyar liralık borç koydular. 3 binden fazla gayrimenkulümüze, satışından 100 milyon liraya yakın gelir elde edeceğimiz dairelere haciz koymuşlardı. Sıkıştırdılar fakat çok şükür onu da aştık. Dava açtık, mahkeme bizi haklı gördü ve hacizleri kaldırdık.

“ŞİKAYET ETMEDEN ÇALIŞIYORUZ”

Gelir olarak yaptığımız yerleri sattığımızda piyasa borçlarımızı yakın vakitte halletmiş olacağız. Bu engellemelere karşın çok önemli bir halde şikayet etmeden çabalıyoruz. Epey gücü ellerinde bulunduranlar yürüyüş yolunun bir çiçeğini bile değiştirmemişlerdi. Fethiye Caddesinde asbestli borulardan zehirli sular içirildi insanlara. Alikahya’nın merkezinden Kuruçeşme’nin merkezine kadar Turan Güneş Caddesi Yeşilova’dan kentin göbeğine kadar hiçbir yere el sürülmemişti.

“BİRÇOK BÖLGEYE BİRİNCİ BİZ EL ATTIK”

Mecliste çoğunluğum yok, çok ekonomik kriz var, her şeye ‘Hayır’ diyen bir meclis tablosuna karşın Fethiye Caddesini de biz dönüştürdük, Alikahya’nın merkezini de biz dönüştürdük, Kuruçeşme’nin merkezine de birinci biz el attık. Turan Güneş Caddesine bilhassa Yeşilova ve Bekirpaşa bölgesinde birinci biz el attık.

“ELİMİZDEN HAKLARIMIZI ALMAYA ÇALIŞTILAR”

İşçilere yıllar sonrasında yüzde 60 -70 artırımları biz verdik. Bugün çalışanımıza 1 kuruş borcumuz yok. Geldiğimizde 300 milyon lira varlığımız vardı şu anda 3 buçuk milyar lira varlığımız var. Varlık oranımızı neredeyse yüzde 1000’den fazla arttışmış oluyoruz. Tek ıstırabımız meclis çoğunluğuna sahip olamamamız ve Hükümet ile Büyükşehir tarafından daima elimizdeki hakların alınmaya çalışılması.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK İSMİNE PROJELER ÜRETTİK”

Fevziya Çay Bahçesini Kent Lokantasına dönüştürüyoruz. Orasını almamız 2 buçuk yıl sürdü. O kadar uzun periyodik ihalelere çıkılmış ki. Fevziye’de bulunan tuvaletler bile 10 yıllık kiralanmış 2026’da bitecek kira kontratı. Yenicuma Çay Bahçesini ve tuvaletlerini yeniledik. Tuvalet fiyatsız hizmet veriyor. Halk faydasına toplumsal belediyecilik manasında çok iş yaptık. Misyona geldiğimizde 1 tane kreşimiz yoktu, artık 4’üncü kreşimizi açmak üzereyiz. İzmit Belediyesinin 1 tane kütüphanesi yoktu biz 2 kütüphane açtık.

“HİZMET İÇİN ÇIRPINIYORUZ”

Çınar Akademi üzere profesyonel bir dershane hizmetini vatandaşa sunduk. Veliler ve öğrenciler bu hizmetten çok şad. Eğitimde fırsat eşitliği için çok kıymetli hizmetlerimizden bir tanesi bu hizmet. Kocaman bir aşevi kurduk. Vazifeye geldiğimizde 1000 insanımıza hizmet sunulurken artık 13 bin bireye hizmet götürebiliyoruz. Günlük 10 bin yemek çıkarabiliriz. Tüm okullarımıza da fiyatsız 1 öğün fiyatsız yemek verme gücümüz var. Ne yazık ki 3 okula bu hizmeti verebiliyoruz. Ulusal Eğitim bu mevzuda bir siyaset gözetiyor. Bizi okullara sokmamak için elinden geleni yapıyor. Biz hizmet için çırpınıyoruz.

“1 KİŞİ DEĞİL VATANDAŞ KAZANSIN”

Bütün okullara yemek hizmeti vereceğiz. Bir sürü toplumsal hizmeti bu kadar kıt kaynaklara ve mecliste çoğunluğumuzun olmamasına karşın şikayet etmeden çalışıyoruz. Benim için doğuşçu diyorlar. Evet halkım için hengame ederim. Cumhuriyet Parkında yaptığım üzere. Cumhuriyet Parkı halkında lakin şahıslara vermek istediler. Biz ‘Hayır kardeşim halk kullanacak’ dedik. Sonuçta haklı olduğumuz görüldü ve orası artık İzmit halkının rahatlıkla kullandığı bir toplumsal tesis haline geldi. 1 kişi değil vatandaşlar kazansın.

“KOCAMAN BİR ARAÇ FİLOSU KURDUK”

Bu devir içerisinde hiçbir şey yapmamış olsak bile kocaman bir araç filosu kurduk. 218 tane iş makinesi ve kamyon satın aldık. Araç kiralaması büyük bir rant ve israftır. Kiralama saltanatı son bulmalıdır. İçim acıdı o verilen paraları görünce. İzmit Belediyesinin 10 yıl boyunca yalnızca kiralamalara verdiği para 50 milyon Dolar. Bu paraya kaç muhtaçlığı karşılarsınız. Biz misyona gelir gelmez ‘Kiralama istemiyoruz’ dedik. 200 aracı satın almak istedik. 55 milyon lira krediyle 3 yıla rahatlıkla bu araçlara sahip olabilirdik lakin ne yazık ki daima ‘Hayır’ oylarıyla karşılaştık.

“KREDİYİ BİLE ÇABA VEREREK ALDIK”

Mücadelemizi verdik ve 27 milyon lira krediyi aldık. 71 kamyonu 27 milyona aldık. Faiziyle birlikte geçen sene 33 milyon lirayı 3 yıl ödeyerek bitirdik. O periyotta kalan 28 milyon lira ile alabileceğimiz araçları aldık ancak maalesef 150 milyon liraya alabildik. O devirde 27 milyona satın aldığımız araçların bedeli bugün 300 milyon lira.

“ŞEFFAF VE SAMİMİ BİR HALDE HİZMET ÜRETİYORUZ”

O araçları kiralasaydık bugün 35 milyon lira aylık kira ödüyorduk. Bu önemli bir maliyet. Hayır oylarının bedeli 350 milyon liraya patladı. O paraya kaç tane kreş açardık, hizmet üretirdik. Son araçlar için 67 milyon lira kredi kullandık. Aylık kredi ödememiz 4 buçuk milyon. İsraf musluklarını kapatarak, kütüphaneleri, kreşleri, birçok hizmetleri sunma fırsatımız oldu. Halk faydasına daha çok hoş işler yapacağız. Çok şeffaf ve içtenlikle çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir