Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan HDP ve Demirtaş’a sert tepki

Malatya’dan özel uçakla Diyarbakır’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, havaalanından otobüs ile toplu açılış programının yapılacağı İstasyon Meydanı’na geçti

Erdoğan, yaklaşık 12 milyar 342 milyon liraya mal olan 140 projenin açılışını yaparken kalabalığa hitap etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Bartın’daki bütün şehitlerin aileleri bize emanettir, o emanete sonuna kadar sahip çıkacağız. Kazayla ilgili kusuru olanlar tespit edilirse süreç yapılacak.

BATI’NIN İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI NEREDE?

Bir devir kucaklaşmamızı engellemek için her yolu denediler lakin bilmiyorlardı ki kalpten kalbe giden görünmeyen yollar vardı. Biz gerekirse candan geçeriz fakat Diyarbakırlı kardeşlerimizle gönül birliğinden vazgeçmeyiz. Avrupa’dan ABD’den beslenen zehirli köklerini coğrafyamızın kalbine bir bıçak üzere saplamaya çalışanlara müsaade vermedik. Diyarbakır annelerini Batı’nın şempanzelerine bırakmadık. Nerede bu Batı’nın insan hakları savunucuları? Benim Diyarbakır annesi kardeşlerim bunlara prim vermediler, dik durdu, eğilmedi.

“DİYARBAKIR’IN RENGİ HDP’NİN SAPKINLIĞI DEĞİLDİR”

140 kalem yapıtı bugün buradan açıyoruz. Sur Kültür Yolu Şenliği’nin heyecanlı geçtiğini biliyorum, buradan tüm dünya ile tüm Türkiye ile altını çizerek paylaşmak istiyorum. Diyarbakır’ın rengi terör rengi değildir, Sur Kültür Yolu Festivali’dir. Diyarbakır’ın rengi HDP’nin sapkınlığı değildir, işte bugünkü kardeşliktir. Diyarbakır’ın rengi bu kentin halkını neredeyse zincirli kölesi üzere gören terör ve siyaset baronları değildir, kültürüne sahip çıkan asil insanlardır. Kur’an-ı Kerim’de ismi zikredilen peygamberlerin kenti Diyarbakır’ı köklerinden koparmaya kimsenin gücü yetmez. 

Ey Diyarbakır gel binlerce yıllık geçmişindeki zenginliklere bir arada sahip çıkalım. Gel ülkemizin aydınlık geleceğine daima birlikte yürüyelim. 

HDP’YE REAKSİYON: KÜRT KARDEŞLERİMİ SÖMÜRÜYORLAR

Sürekli Kürt lafı ederek Kürleri sömürenlerin riyakarlıklarını anlatsa. Bunların ismi Kürt, kendileri Kürtlükle alakası yok. Kürt kardeşlerime en büyük zulmü yapan bunlar. Kandil’e benim Kürt kardeşlerimin çocuklarını kaçıran bunlar değil mi? Öyleyse işte 7 ay var, seçimlerde bunlara bütün bunların hesabını sormaya var mıyız? Yasin Börü evladımızı Diyarbakır caddesinde şehit eden alçaklar bunlar değil mi? Bunun hesabını Diyarbakırlı kardeşlerim Allah’ın müsaadesiyle soracaklar. Diyarbakır’ın yaşadığı karanlık günler geride kaldı. Şuanda Edirne Cezaevi’nde olan şahsın Kürtlükle alakası var mı? Kürt kardeşlerimizi sömürüyor. Bunların oyununa gelmeyeceğiz. Bunların hesabını benim Diyarbakırlı kardeşlerim soracaklar. 

“DİYARBAKIR’I KENARDA BIRAKMADIK”

Türkiye’yi büyütüyoruz derken; işiyle aşıyla global krizler karşısındaki duruşuyla her şeyi ile büyütüyoruz. Kardeşlerim biz bugüne kadar Diyarbakır’ı 57 milyar TL’lik kamu yatırımıyla her alanda geliştirmenin uğraşı içinde olduk. Diyarbakır’ı kenarda bırakmadık. Batı’ya neyse Güneydoğu’ya da onu yaptık.

Bu kentin her karış toprağına alın terimizle, bu kentin insanlarının her birinin hayatına gönül bağı ile dokunduk.

Eski stadın yerine Millet Bahçesi yapıyoruz. Kayapınar Kent Hastanemizi de süratle yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız. Sizin için çalışıyoruz. Çalışmaya devam ediyoruz. Durmak yok yola devam. Açılışını yapacağımız yapıtlardan biri kentin trafiğini kıymetli derecede rahatlatacak olan Diyarbakır-Güneybatı çevreyoludur. Hem sizlere hem bu yolu kullanarak transit geçiş yapacak araçlara ekonomik bir ulaşım sağlayacak Güneybatı çevreyolunun güzel olmasını diliyorum.

Tarım, sıhhat ve ulusal eğitim bakanlıkları ile valiliğimizin kente kazandırdığı çok sayıda yapıtı kente kazandırıyoruz. Belediyemizin yapıtlarına tek tek giremeyeceğim. Çok hoş hizmetler veriliyor, kentimize çok değerli yatırımlar yapılıyor.

Değerli kardeşlerim tüm bu eser ve hizmetlerin açılışını da bugün buradan yapıyoruz. Bugün açılışını yapacağımız 19 yeni fabrika bu hakikate işaret ediyor. Tamamlanan bu fabrikalar üretim ve istihdam da sağlayacağı katkılarla kentimize değerli katkı sağlayacaktır.

“DİYARBAKIR CEZAEVİ MÜZE OLUYOR”

Burada 70 binin üzerinde bir iştirak var. Biliyorsunuz; bugün buraya muştuyla geliyorum. Adalet Bakanlığımız, cezaevini büsbütün boşalttı. Bugün prestijiyle cezaevimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Bakanlığımız cezaevinin onarımı için gereken projeleri hazırladı. İçinde müzeden kütüphaneye, kültür ve sanat ünitelerine kadar pek çok kısmın yer alacağı bu yapıtın şimdiden Diyarbakır’a iyi olmasını diliyorum.

 

 

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir