Filipinler’de yanardağ çevresinde alarm verildi: Yerel halk bölgeden tahliye edildi

Filipinli yetkililer, başşehir Manila’da bulunan Mayon yanardağı etrafında patlama ihtimaline karşı alarm düzeyinin yükseltildiğini açıkladı.

Filipinli yetkililer, yanardağa 6 kilometre uzaklıkta yaşayan lokal halka, mümkün patlama nedeniyle bölgeyi terk etmelerini söyledi.

Ülkenin etkin yanardağlarından Mayon yanardağının, sıcak gaz çıkışı, düşen kayalar ve iki volkanik zelzele sonrası alarma geçildi.

Yanardağın ilerleyen günlerde patlama ihtimaline karşı 5 düzeyli alarm sisteminde 3’üncü düzeyde alarm verilerek tedbir alındı.

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü, mümkün bir patlamanın ortaya çıkardığı küller uçakları da etkileyebileceğinden sivil havacılık yetkililerince pilotların uyarılması gerektiğini belirtti.

İki volkan daha müşahede altında

Yetkililer, Mayon’un yanı sıra Manila’nın güneyindeki Taal volkanının ve Negros adasının merkezindeki Kanloan volkanının da hareketlenme ibaresi göstermesiyle müşahede altına alındığını açıkladı.

Mayon yanardağı, 2018’de patlayarak, on binlerce lokal halkın meskenlerini terk etmelerine neden olmuştu.

Filipinler, Pasifik’te “Ateş Kuşağı” olarak isimlendirilen, sarsıntıların ve volkanik patlamaların ağır yaşandığı fay çizgisi üzerinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir