İstanbul’dan ev alma imkanı kalmayınca… Bu da EYT göçü… Burada fiyatlar uçtu!

Trakya bölgesinde yerlere ilgi yüzde 200’e varan oranlarda arttı. Uzmanlar vatandaşları yatırım konusunda uyardı.

Son yıllarda kamu yatırımlarıyla yıldızı parlayan ve pandemi periyodunun yatırım merkezlerinden olan Trakya, artık de sarsıntı göçü ve EYT’lilerin talebiyle büyük yoğunluk yaşıyor. Bilhassa Kırklareli, Edirne ve Çanakkale’de şimdi birkaç ay evvel satılan emlak şu anda iki katı fiyata bile alınamıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ‘Konut Fiyat Endeksi’ne nazaran, ocak ayında endeks pahasının en yüksek artışı gösterdiği alan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ bölgesi oldu. Buradaki artış yıllık yüzde 175’e dayandı.

Milliyet’in haberine nazaran Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin gündeme gelmesi ve hayata geçirilmesi akabinde EYT’liler de Trakya’ya yönelik yatırım ve hayat tercihlerini hayata geçirmeye başlamıştı. Emlak uzmanları, bu kapsamda EYT’lilerin tazminatlarıyla İstanbul’da konut alma imkanları kalmadığını, bu nedenle paralarını Trakya’da arsa alarak değerlendirdiklerini söz ediyor. Endeksin, oluşan piyasa şartları ile gelecek aylarda bu bölge için daha da yükselmesi bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun şubat ayı konut satış bilgilerine nazaran İstanbul genelinde konut satışı yüzde 14 azaldı. Kentten artan taşınmalar; İstanbul hududundan, riski daha az görülen Trakya geneline hakikat ilerliyor.

İSTANBUL İŞ MERKEZİ OLARAK KALSIN

Kırklareli Bölge Gayrimenkul Uzmanı Erol Temeltaş, bilhassa süratli tren imkanı ile 5-6 yıllık süreçte beklenen potansiyelin 1 yıldan evvel bölgede olacağını öngördüklerini söyledi. Temeltaş, “Hızlı tren ile pek çok insan için İstanbul’un iş merkezi olarak kalmasını, hayatın buraya kaymasını bekliyorduk. Bu beklenti belirli ki çok kısa müddette hayata geçmiş olacak” dedi.

Çanakkale Bölge Gayrimenkul Uzmanı Filiz Fazilet ise hem arsa edinme, hem de toprağını satmak isteyenlerin sayısında önemli artışlar olduğunu lisana getirdi. Fazilet, “Ayrıca büyük metrekareli yerleri üç beş kişi birlikte alanlar da var. Kıyı şeridi fiyatı daha yüksek, köylerde de metrekare fiyatlarında büyük artışı var. Bu alanlarda dönüm fiyatı 100 bin lirayı geçti” diye konuştu.

‘5 KATINA ALAMIYORUZ’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir