Kılıçdaroğlu: Erdoğan seçilemeyeceğini anlarsa…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, internet medyasının temsilcileriyle Ankara’da bir ortaya geldi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

– Bu cumhurbaşkanı adayı değil, sistem sorunu. Altılı Masa’da aday konuşulmadı. 5 Ocak’ta hükümet programı ve parlamenter sistemi konuşacağız. İsim konuşulmayacak. Bugüne kadar kararlar da her vakit oy birliğiyle alındı.

ERDOĞAN İSİM SÖYLEM EDİLMESİNİ İSTİYOR

– İsim konuşulmaması handikap mı? Her baştan ses çıkmaması için bekliyoruz. İsim söylem edilmesini Erdoğan istiyor, lakin onun ne istediğini biz de biliyoruz. İsmin gecikmesi konusunda negatif baskıyı da basın yaratıyor. Algı biri gitsin başkası gelsin. Bunu değiştiriyoruz. Değerli olan sistemi değiştirmektir.

BAŞKANLARIMIZ ALTILI MASA’NIN DA BAŞKANLARIDIR

– Meral Akşener ile bir problemimiz yok. Takvimi de hükümet programı belirlendikten sonra önderler olarak bir ortaya gelerek duyuracağız. İki toplantı yaptık. Ortak telaffuz ve hükümet programı ve geçiş programı başlıklarımızı konuşacağız. Akşener ile Ekrem Bey ortasında eski bir dostluk var. O, Akşener’e ‘abla’ der. Yadırgamadık. Bizim belediye liderlerimiz Altılı Masa’nın da liderleridir.

DOĞALGAZI NİÇİN UCUZA SATMIYORSUNUZ?

– Doğalgaz çıkıyorsa seviniriz. Ucuza ısınılmasından mutluluk duyarız. İki Türkiye var. Birincisi Saray, ikincisi konutuna ekmek götüremeyen Türkiye. Doğalgazı ucuza satabilirdiniz. Niçin satmıyorsunuz?

KURTARICI YA DA YENİ KRAL ARAMIYORUZ

– Masa dağılmaz. Erdoğan elinden geleni yapıyor. Niçin masayı dağıtalım? Altı başkanın göstereceği aday kazanacak. Vekil seçimleri ortak listesini konuşmadık. Benim niyetim tek adayla girilmeli. Biz kurtarıcı aramıyoruz. Yeni kral aramıyoruz.

YAPILMIŞ ANKETLERİ TAHLİL EDİYORUZ

– 2014’te seçim güvenliğinde karnemiz yeterli değildi. O periyot ülkenin her yerine gidebiliyoruz. Geçmişte 10 bin sandığa arkadaşlarımız gitmemişti. Onlarla alakamızı kestik. Altılı masada bir CHP’linin başka parti tarafından aday gösterilmesini konuşmadık. CHP’nin anket çalışması da yok. Yapılmış anketleri tahlil ediyoruz.

YSK ERDOĞAN’IN EMRİNDE

– Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş tarihini konuşmadık. Ali Babacan’ın bir sonraki seçime kalabileceği görüşüne hürmet duyarım. Lakin konuşmadık. Erdoğan seçilemeyeceğini anlarsa seçime girmeyebilir. Seçim kaybetmek istemez. Anlarsa ‘Ben girecektim lakin YSK onaylamadı’ diyecek. Fakat biz YSK’nın onun buyruğunda olduğunu biliyoruz.

DEMİRTAŞ VE KAVALA HAKSIZ YERE HAPİSTE

– Adalet arayışı yalnızca HDP’liler değil, 85 milyonu ilgilendiriyor. Maalesef bu ülkede adalet yok. HDP’nin Adalet Bakanlığı önünde nöbetini böyle anlıyorum. Sayın Demirtaş’ın açıklamalarını dikkatle izliyoruz. Demirtaş ve Kavala’nın haksız yere mahpusta olduğunu biliyoruz. Uyuşturucu baronlarından medet uman bir parlamento olur mu? Ülkeye gelen paranın kaynağını sormayan Meclis olabilir mi?

YÜREĞİN YATIYORSA YAP

– Erdoğan kurşun askerlerini yani yargıyı geri çek. İstanbul için çabucak seçim kararı al. Milletin kararı kıymetlidir. Yüreğin yetiyorsa yap. Tıpkı çağrıyı Yalova için de yapıyoruz. Milletin iradesine güveniyorsan çabucak seçim yap.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir