Kobani davası | Demirtaş: Milyonların iradesine İstanbul’da tokat atanlardan da, bizleri kumpasla yargılayanlardan da hesap soracağız

Altı yılı aşkın müddettir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 108 sanıklı Kobani davasında savunma yaptı.  İstanbul Kadıköy’de bir polisin HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat atmasına reaksiyon gösteren Demirtaş, “Bunun hesabını soracağız, biz halkımızın iradesini temsil ediyoruz, buradaki herkes milyonların iradesidir, milyonların iradesine İstanbul’da tokat atanlardan da, bizleri kumpasla yargılayanlardan da hesap soracağız” dedi.

Aralarında eski HDP Eş Genel Liderleri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 21’i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasının 20’nci duruşmasının 1’nci oturumu Sincan Cezaevi Yerleşkesi Duruşma Salonu’nda başladı.

Altı yılı aşkın müddettir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş duruşmaya Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

6-8 Ekim Gerçekleri Twitter hesabından yapılan paylaşımda Demirtaş’ın savunmasında şunları söyledi kaydedildi:

“Bu davanın kumpasçısı olan İçişleri Bakanı’na bağlı gruplar bilgi ve doküman ile daima evraka girmeye çalışıyor. Hakkâri Valiliği’nden bir hafta içinde evrak gelmiş, biz istesek bir hafta içinde alamayız lakin kumpasçı Soylu çabucak kanıt diye doküman gönderiyor.

Tarafsız, bağımsız yargı Türk milleti ismine göz yaşartıcı kararlar veriyor. Mahkemeler bağımsız ya; 6 yaşındaki çocuğu yıllar boyunca istismar eden bireyler hakkında iki yıl boyunca iddianame hazırlanmış ve gözaltı kararı dahi verilmemiş.

Türkiye’de belirli başlı mahkemeler AKP’nin seçim kurulu üzere hazırlık yapıyor. Heyetiniz ve savcınız da bunu yapıyor, seçim kazandırma faaliyeti yürütüyor. Kelam konusu biz olunca, dik duran Kürtler, bayanlar olunca gösterilen muamele bu.

Bunun hesabını soracağız, biz halkımızın iradesini temsil ediyoruz, buradaki herkes milyonların iradesidir, milyonların iradesine İstanbul’da tokat atanlardan da, bizleri kumpasla yargılayanlardan da hesap soracağız.

Bu kadar zulüm, hakaretten sonra giyeceksiniz cübbeleriniz hâkim taklidi yapacaksınız. Bu evraktan çekilmelisiniz, sizi reddediyoruz. Bu ret münasebetlerine karşın hâlâ neden yargılıyorsunuz?”

Yüksekdağ: Heyetiniz hatanın kendisi haline geldi

Demirtaş’ın akabinde eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, söz aldı. Yüksekdağ, “Siyaset yapma hakkımız engellendiği için 6 yıldır rehiniz, Heyetiniz hatanın kendisi haline geldi, biz hatalı değiliz. Yıkıcı bir tavırla yaptığınız şeyin yargılama olduğunu tez edemezsiniz” dedi.  

 

TIKLAYIN – Polis, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı

TIKLAYIN – Selahattin Demirtaş: Ferhat Encü’ye atılan tokadı Kürtler muhakkak unutmayacak; sandığı bekleyin, göstereceğiz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir