Kurban kesiminde kurallara uymayanlara para cezası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde kurban bölümüne ait ikazlarda bulundu.

Bakanlık, kurallara uymayanlara para cezası uygulanacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran; kurban satış ve kesim yerlerinde etraf kirliliğine neden olabilecek faaliyetlere karşı toplum ve etraf sıhhatinin olumsuz etkilenmemesi için ilgili yönetmelik kapsamında önlemler alındı.

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan üzere umuma açık ve kurban satış ile bölümüne uygun olmayan yerlerde bu tıp faaliyetlerde bulunanlar ile kısma uygun alanlarda gerekli tedbirleri almayanlara, Etraf Kanunu’nun 20’nci hususu mucibince 3 bin 36 TL idari para cezası uygulanacak. Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve tedbir almadan kurban atıklarını toprağa bırakan tesislere, toplu kesitler için 293 bin 188 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde ise 7 bin 283 TL idari para cezası verilecek.

BELEDİYE PAKLIK TAKIMLARINA TESLİM EDİLECEK

Kurban kesiti sonucu etraf kirliliğine neden olmaması için alınan önlemler kapsamında atıklar sızdırmaz, sağlam ve yüksek yoğunluklu siyah polietilen torbalara torba hacminin üçte ikisini geçmeyecek formda konulacak. Torbalar, ağzı uygunca kapatılıp bağlanarak Kurban Bayramı mühletince tertipli hizmet verecek belediye paklık gruplarına teslim edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir