Küresel piyasalarda gözler Fed’e çevrildi

Küresel hisse piyasaları, geçen hafta ABD ve Avrupa’da bankacılık kesimindeki zahmetlerle dalgalı bir seyir izlerken, gelecek hafta açıklanacak ABD Merkez Bankası‘nın ( Fed ) para siyaseti kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağına yerleşti.

Dünya genelinde artan faiz oranları ABD ve Avrupa’da bankaları olumsuz etkilerken, hafta boyunca bankalara ait haber akışı hisse piyasalarında sert hareketlerin yaşanmasına sebep oldu.

ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflasıyla başlayan süreç Avrupa’da İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası’nın sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurmasıyla daha da şiddetlendi.

Söz konusu haber akışıyla Credit Suisse’in pay fiyatında yüzde 30’a varan düşüşler görülürken, İsviçre Merkez Bankası, krizin önüne geçmek için 54 milyar dolarlık yardım paketi açıkladı.

ABD ise ABD Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), bankacılık krizinde ismi geçen bankalardan biri olan First Republic Bank’ın 11 büyük bankadan 30 milyar dolarlık mevduat aldığını duyurdu.

Söz konusu gelişmelerin piyasalardaki risk algısını bir müddetliğine yatıştırdığı görülse de haftanın son süreç gününde krizin şimdi bitmemiş olabileceğine yönelik kaygılarla hisse piyasalarındaki satış baskısı güç kazandı.

Para siyasetlerine ait belirsizlikler geçen hafta kıymetli oranda artarken para piyasalarındaki beklentilerde de önemli oynaklık ortaya çıktı.

Fed’in gelecek hafta alacağı para siyaseti kararlarına ait fiyatlamalarda yüzde 62 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışına gidileceği iddia edilirken, yüzde 38 ihtimalle de bankanın faiz artırmayacağı öngörülüyor.

Analistler, bankanın para siyaseti adımlarının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının da epey kıymetli olduğunu kaydederek, gelecek periyot para siyasetine yönelik ipuçlarının piyasaların tarafı üzerinde tesirli olacağını söyledi.

Tahvil piyasalarında kelam konusu risklerle birlikte alış yüklü bir seyir izlenirken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 55 baz puan gerileyerek yüzde 4,40’a indi

Emtia fiyatları kelam konusu haber akışıyla karışık bir seyir izlerken, Brent petrolün varili geçen hafta yüzde 12 bedel kaybıyla Nisan 2020’den bu yana en sert düşüşünü kaydederek, haftayı 72,5 dolardan tamamladı.

Artan risk algısıyla inancı liman arayışındaki yatırımcılardan dayanak bulan altının ons fiyatı ise haftalık yüzde 6,5 paha karıyla 1.988 dolara çıktı.

ABD’de Fed haftası belirsizliklerle karşılanıyor

ABD’de hisse piyasaları geçen hafta karışık bir seyir izlerken, Fed’in çarşamba günkü kararları ve Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar dünya genelinde yatırımcıların odağına yerleşti.

Geçen hafta ülkede açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) dataları enflasyonda düşüş eğiliminin devam ettiğine işaret ederek risk iştahını desteklese de haftanın devamında açıklanan bilgilerde enflasyon baskısının bir müddet daha yapışkan kalabileceği sinyali tasaları artırdı.

Buna nazaran, ABD’de TÜFE şubatta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 6 artarak piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Ülkede ÜFE ise şubatta aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 4,6 artışla beklentilerin altında gerçekleşti.

ABD’de konut başlangıçları, şubatta yüzde 9,8 artışla 1 milyon 450 bine yükselerek beklentileri aşarken, birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 11 Mart ile biten haftada 192 bine gerileyerek öngörülerin altında kaldı.

Bu gelişmelerle, geçen hafta New York borsasında, S&P 500 yüzde 1,43 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,41 bedel kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,15 geriledi.

20 Mart ile başlayan haftanın data takviminde, salı ikinci el konut satışları, perşembe Chicago ulusal aktivite endeksi ve yeni konut satışları, cuma ise güçlü mal siparişleri ile imalat sanayi ve hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgileri takip edilecek.

Avrupa’da ECB piyasalardan korkmadı

Avrupa borsalarında geçen hafta satış yüklü bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasalardaki karışıklıklara rağmen üç temel siyaset faizini 50’şer baz puan artırdı. Avrupa’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın salı ve çarşamba günü yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağına yerleşti.

Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonun çok uzun müddet çok yüksek düzeylerde kalacağının varsayım edildiği kaydedilerek, piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle kararların data odaklı alınmaya edileceği bildirildi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lagarde, bankacılık krizine ait sorulara, finansal istikrarı korumak için ellerinde değerli araçlar bulunduğu ve gerekmesi halinde bunları kullanmaktan çekinmeyecekleri halinde karşılık verdi.

Fiyat istikrarı ile finansal istikrarın farklı araçlarla yönetim edilebileceğini belirten Lagarde, para siyasetine ait belirsizlikler nedeniyle bankanın makroekonomik data akışını yakından izleyeceğini söz etti.

Analistler, Avrupa özelinde bankacılık kesimine ait kaygıların güçlü kalmaya devam ettiğini belirterek, Credit Suisse’in satılabileceğine yönelik haber akışının yakından takip edildiğini söz etti.

Geçen hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,01, Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,33, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,43 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,64 geriledi.

Gelecek hafta pazartesi, Almanya’da ÜFE ve Avro Bölgesi’nde dış ticaret istikrarı, salı Almanya’da ZEW beklentiler endeksi, perşembe Avro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksi ve cuma bölge genelinde imalat sanayi ve hizmet bölümü PMI dataları takip edilecek.

Asya bu hafta olumlu ayrıştı

Asya borsalarında geçen hafta alış yüklü bir seyir öne çıkarken, dünya genelinde faizlerin beklenenden daha az yükseleceğine yönelik fiyatlamalar bölgede varlık fiyatlarını destekledi.

Çin Merkez Bankası (PBoC) hafta içinde 1 yıllık kredi faiz oranlarında değişikliğe gitmese de, piyasaya beklentilerin üzerinde likidite sağladı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ülkesinin denetimli formda büyümesini destekleyeceklerini belirtirken, PBoC Başkanı Yi Gang’ın görevine devam edeceğinin duyurulması, mevcut siyasetlerin devam edeceği biçiminde yorumlandı.

Öte yandan, Çin’de perakende satışlar yıl başından bu yana yüzde 3,5 artarak beklentilere paralel gerçekleşirken, sanayi üretimi yüzde 2,4 artışla öngörülerin hudutlu da olsa altında kaldı. Ülkede konut satışlarının da hızlanması konut kesimine ait tasaların azalmasına sebep oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile görüşmeyi planladığını bildirdi.

Analistler, iki ülke ortasında son devirdeki tansiyon dikkate alındığında kelam konusu ziyaretin piyasalarda olumlu karşılandığını lisana getirdi.

Japonya’da çekirdek makine siparişleri yıllık yüzde 9,5 artışla beklentileri geride bırakırken, sanayi üretimi yıllık yüzde 3,1 geriledi.

Dünya genelinde tahvil faizlerindeki harekete paralel geçen hafta Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 20 baz puan gerileyerek yüzde 0,30’a indi.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,20, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,73, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,64 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,75 yükseldi.

20 Mart ile başlayan haftanın data takviminde cuma günü Japonya’da TÜFE dataları takip edilecek. Japonya’da piyasalar pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Yurt içinde gözler TCMB’ye çevrildi

Yurt içinde geçen hafta BIST 100 endeksi yüzde 4,61 düşüşle 5.136,44 puandan kapanırken, gelecek hafta gözler perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para siyaseti kararlarına çevrildi.

Geçen hafta yurt içinde açıklanan bilgilere nazaran, Türkiye’nin cari süreçler hesabı, ocakta 9 milyar 849 milyon dolar açık verirken, altın ve güç hariç cari süreçler hesabında 2 milyar 602 milyon dolar fazla oluştu.

Dolar/TL ise haftayı bir evvelki haftalık kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 19,0186’dan tamamladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” ve not görünümünü “negatif” olarak teyit etti.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 5.100 ve 5.000 düzeylerinin takviye, 5.200 ve 5.340 puanın ise direnç olarak öne çıkabileceğini söyledi.

Gelecek hafta yurt içinde perşembe günü ayrıyeten tüketici itimat endeksi bilgileri takip edilecek.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir