Macron geri adım atmıyor! Sokakları yangın yerine çeviren protestolara rağmen emeklilik reformunu geri çekmeyecekler

Fransa‘da 2 aydır kitlesel protestolara yol açan ve emeklilik yaşının kademeli olarak 64’e çıkarılmasını içeren ıslahata ait yasa tasarısının, Ulusal Meclis’te oylamaya sunulmadan kabul edilmesinin akabinde sokaklarda tansiyon düşmüyor.

HER YER ATEŞE VERİLDİ, 457 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fransız sendikalarına nazaran dün akşam ülke genelindeki protestolara yaklaşık 3.5 milyon, polise nazaran ise 1 milyondan fazla kişi katıldı. Ülkenin güneybatısındaki Bordeaux kentinde belediye binasının ön kapısı ateşe verildi. Bölgeye itfaiye takımı sevk edilirken, alevler kısa müddette söndürüldü. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin gösterilerin akabinde yaptığı açıklamada, ülke genelinde 457 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Darmanin ayrıyeten 441 polisin yaralandığını belirtti.

“ŞİDDETİN HAKLI REAKSİYON OLABİLECEĞİ FİKRİNE MÜSAADE ETMEYİZ”

Hükümet Sözcüsü Olivier Veran ise Fransız Journal de Dimanche (JDD) gazetesine verdiği demeçte, protestolara sebep olsa da ıslahatı geri çekmeyeceklerini belirtti. “Şiddetin haklı yahut müsamaha gösterilebilir bir reaksiyon olacağı fikrinin yerleşmesine müsaade edemeyiz.” tabirini kullanan Veran, yürütmenin yine düzenleme yapacağı bir yol haritasıyla devam edeceğini vurguladı. Veran, “Emeklilik ıslahatı, ıslahatın emekliliği üzere bir duruma düşmeyecek.” yorumunu yaptı.

“ÜLKENİN GELECĞEİ İÇİN GEREKLİ OLAN ISLAHATLAR OLACAK”

Fransa’da gelecekte kendileri yahut sonraki hükümetlerin yapacağı diğer ıslahatlar olacağına dikkati çeken Veran, “Gelecekteki ıslahatlar ortasında da kimileri istenmeyecek fakat legal parlamentonun demokratik olarak onaylayacağı ve ülkenin geleceği için gerekli olan ıslahatlar olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir