Mahkemenin yazı işleri müdürü, katibe cinsel saldırıdan yargılanıyor

DİYARBAKIR– Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Y.K hakkında, kalemde zabıt katibi olarak çalışan M.Y’ye yönelik “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçlamasıyla dava açıldı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Y.K’nin, kalemde zabıt katibi olarak çalışan M.Y’ye yönelik 8 Haziran 2022’de cinsel taarruzda bulunduğu tez edildi. Cumhuriyet başsavcılığına tutanak ile bildirilen olayın akabinde soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında sözü alınan M.Y, “Y.K. tarafından tarafıma bir kağıt verildi. Kağıt içerisinde ‘duruşma salonuna gel seninle bir şey konuşacağım’ yazıyordu. Daha sonra not kağıdını yırtarak cebine koydu. Ardından ben duruşma salonuna geçtim. Duruşma salonunda kapının önündeyken bana içeri gelmemi söyledi. Mahkeme salonundan içeri girdim, bana hitaben ‘Mahkeme kürsüsü tarafına geç camdan görünme’ dedi. Bunu duyar duymaz ben de şaşırdım ve olduğum yerde donakaldım. Mahkeme salonu içerisinde bana hitaben ‘Gömleğinin düğmesini kapat etkileniyoruz, göğüslerin görünüyor, bakıyoruz’ biçiminde cümle kurdu. Bunun üzerine ben olduğum yerde kalakaldım. Çabucak salondan ağlamaklı bir formda çıktım… Yeniden tam tarihini hatırlamadığım bir vakitte çalıştığım kalemde kendi masamda otururken masanın önünde sehpa ve sandalye olmasına karşın (masamızın önü açıktır alttan ayaklarımız gözükür) Y.K’nin yere oturarak belgeye bakma mazeretiyle benim ayaklarıma baktığını gördüm. Ben bu durumdan çok rahatsız olarak çabucak oturduğum yerden kalkıp ayrıldım ve duruşma salonuna geçtim. Orada katip A.G. vardı, kendisine bu durumu anlattım. A.G. de bana, Y.K’nin kendisine de yırtık kağıda yazılı bir not verdiğini, notun içerisinde ‘sana kırmızı çok yakışmış’ yazdığını söyledi ve bu duruma bir dur dememiz gerektiğini, olayın boyutunun çok değişeceğini söyledi…” dedi.

‘SÜSLENİP GELİYORSUN BİZİ TAHRİK EDİYORSUN’ DEDİ’

Bayramdan sonraki hafta içerisinde de yazı işleri müdürü Y.K’nin, kendisinin yanına geldiğini, saçlarını elleyerek, “Saçlarını da yapmış ne hoş olmuş” dediğini belirten M.Y., sözünde şunları söyledi:

“Yine bana hitaben ‘Süslenmişsin bu kadar hoş olma seni isterler’ dedi… 08.06.2022 tarihinde sabah saat 08.34’te aradı ve ‘Neredesin, yoksun’ dedi. Ben de ‘Hemen hazırlanıp geliyorum’ dedim. Ardından kendisi bana, ‘Sana bir şey demeye kıyamıyorum ancak gecikme, bunu huy edinme’ dedi. Ben de özür dileyerek süratlice adliyeye geldim. Yaklaşık 10-15 dakika sonra kendisi kaleme geldi ve bana hitaben ‘Öğlene kadar uyuyorsun sonra da süslenip geliyorsun bizi burada tahrik ediyorsun’ dedi. Bu dediğine kalem arkadaşlarım da şahittirler. Ben de kendisine ‘Bakmayın müdürüm, niçin bakıyorsunuz?’ dedim. Ardından kendisi benim masama gerçek yaklaşarak bana sırtımdan sarıldı. Ben çabucak kendimi geri çektim. Bu olaya da kalem arkadaşlarım şahittir. Sonrasında kendisi bana, ‘Sen benim kızım gibisin’ diyerek gülmeye başladı. Ben şoka girdim. Ardından ‘Gidin Kuran’ı okuyun, orada yazıyor. Açık giyiniyorsunuz biz etkileniyoruz’ üzere cümleler sarf etti. Ben bu son olaydan ötürü çok etkilendim, mahkeme hakimimize durumu anlattıktan sonra ilgili kişi hakkında tutanak tuttuk.”

MÜDÜRÜN SAVUNMASI: MAKUS FİKRİM OLSAYDI 6. KATTAKİ ODAMA ÇAĞIRIRDIM

Savunmasında üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanık Y.K, M.Y’nin tabirlerinin iftira olduğunu öne sürdü. M.Y. ile ortalarında hasımlık olmadığını belirten Y.K, kalem çalışanlarını ‘evladı gibi’ gördüğünü’ söyledi: “Kendileri benim çocuklarımdan küçüktür… Uzun yıllardır devlet memuru olarak misyon yapmaktayım. Kalabalığın ve toplumun içerisinde nasıl konuşup nasıl hitap edeceğimi bilmekteyim. Bu türlü bir kelam ya da aksiyonda bulunmuş olsam bunu zati orta yerde kalemin içerisinde yapmam… Tekrar M.Y’nin sözünde belirttiği formda ben kendisini hiçbir vakit duruşma salonuna yahut rastgele diğer bir yere özel görüşmek için çağırmadım. Şayet M.Y. hakkında berbat bir fikrim olsaydı kendisini 6. kattaki odama çağırabilirdim.”

‘BÜYÜK BİR KOMPLO İÇERİSİNDEYİM’

Kalem çalışanlarının saat 10.00’a kadar kalemde kahvaltı yaptıklarını ve vatandaşın mağdur olmasından dolayı işçinin kalem içerisinde yahut duruşma salonunda kahvaltı yapmasını yasakladığını belirten Y.K, “Bundan ötürü kalem çalışanları bana hasımlık gütmüş olabilir” dedi. “M.Y’nin adliye içerisinde bağırması ve reaksiyon vermesi gerekirdi. Bu türlü bir hareketi dahi olmamıştır” diyen Y.K, ‘Büyük bir komplonun’ içerisinde olduğunu ileri sürdü.

TANIKLAR İDDİAYI DOĞRULADI

Sulh Hukuk Mahkemesi’nde hizmetli olarak vazife yapan M.Ç, sözünde Y.K’nin, M.Y’ye yönelik, “Sen çok geç geliyorsun, âlâ giyiniyorsun ve bizi tahrik ediyorsun” dediğini doğruladı: “M.Y. de ‘Tahrik ediyorsam bakmayın müdürüm’ dedi. Ardından Y.K, M.Y’ye hitaben ‘Sen benim kızım gibisin’ diyerek sarılır üzere olarak omzuna dokundu. M.Y. çabucak kendisini geri çekti. Bu olaydan ötürü M.Y’nin etkilendiği aşikardı, çabucak dışarı çıktı…”
Yine belge kapsamında şahit olarak tabiri alınan A.A. da Y.K’nin, M.Y’ye yönelik, “Öğlene kadar yatıyorsun sonra süslenerek adliyeye geliyorsun bizi tahrik ediyorsun” halinde telaffuzlarda bulunduğunu doğruladı.

TANIK KATİP: BANA DA ‘SANA KIRMIZI ÇOK YAKIŞMIŞ’ YAZILI NOT KAĞIDI VERDİ

Y.K’nin yargılandığı duruşmanın ikincisi ise dün Ergani 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tanıkların dinlendiği duruşmada tabir veren katip A.G, “Y.K. bana da bir defasında bir not kağıdı verdi. Not kağıdında ‘Sana kırmızı çok yakışmış’ yazıyordu. Ben de kelam konusu kağıdı Y.K’den alıp arkadaşlara okudum. Ben bu konudan kaynaklı donup kaldım, rahatsız oldum. Bana bu not kağıdının verilmesini güzel niyetli olarak görmüyorum. Dostça bir not değildi” dedi.

DİYARBAKIR BAYAN HAKLARI MERKEZİNİN TALEBİNE RET

A.G’nin akabinde tabiri alınan şahit H.S, hazırlık etabındaki beyanlarında çelişki görülmesi üzerine sorulan soruya, “Sanık Y.K’nin kalemdekilere yönelik genel olarak ‘Açık giyiniyorsunuz, insanı teşvik ediyorsunuz’ formunda kelamlarına şahit oldum” sözlerini kullandı. Şahitlerin dinlenmesinin akabinde avukatların beyanlarının alındığı duruşma, savcının temel hakkındaki mütalaasını bildirmesi için 05 Haziran’a ertelendi.
Y.K’nin tutuksuz yargılandığı evraka Diyarbakır Bayan Hakları Merkezi’nin katılma talebi ise reddedildi.

İDDİANAME: AKSİYON CİNSEL İSTEK VE DİLEK ÜZERİNE GERÇEKLEŞTİ

Müştekinin savları, müştekinin savlarını destekleyici nitelikteki şahit anlatımları göz önünde bulundurularak hazırlanan iddianamede, Y.K’nin, M.Y’ye yönelik değişik vakitlerde taciz söylemlerinde bulunduğu ve bu aksiyonları ‘cinsel istek ve arzu’ ile gerçekleştirdiği değerlendirildi. Şüphelinin savunmasının ‘suçtan kurtulmaya yönelik’ olduğu bedellendirilen iddianamede, Y.K’nin “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçlamasından cezalandırılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir