Paris Belediyesi, 243 göstericinin gözaltına alındığı protestolar sonrası kriz masasını topladı

Fransa‘da başşehir Paris başta olmak üzere birçok kente, emeklilik ıslahatının hükümet tarafından mecliste oylamaya sunulmadan kabulü protesto ediliyor. Paris’teki göstericiler Saint-Lazare garı, Cumhuriyet ve Bastille meydanları üzere farklı noktalarda toplandı. Göstericilerin ekseriyetini gençler oluşturuyor.

GREVLER NEDENİYLE AKARYAKIT KRİZİ PATLAK VERDİ

Öte yandan ıslahata karşı akaryakıt rafinelerinde yapılan grevler nedeniyle ülkede akaryakıt derdi baş gösterdi. Birçok bölgede akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken birtakım rafinerilerde greve gidenlerin bir kısmı için valilik “zorla çalıştırma” prosedürünü uygulamaya koydu.

PARİS BELEDİYESİ KRİZ MASASINI TOPLADI

Yaşanan olaylar sonrası harekete geçen Paris Belediyesi, tartışmalı emeklilik ıslahatı aksisi şovların kentte günlük hayatı olumsuz etkilemeye başlaması nedeniyle kriz masasını devreye soktu. Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter’dan, milletvekilleri, ilçe belediye liderleri, Belediye Genel Sekreterliği ve ilgili müdürlerin yer alacağı kriz masasını, her gün toplanmak üzere harekete geçirme kararı aldığını duyurdu.

“PARİSLİLER HER GÜN BİLGİLENDİRİLECEK”

Belediye’den yapılan açıklamada da “Belediye, devam eden grevler ve bunların günlük hayat üzerindeki tesiri nedeniyle Parislileri her gün bilgilendirme misyonunu üstlenecek kriz masasını topladı” tabirine yer verildi.

“ZORLA ÇALIŞTIRMA PROSEDÜRÜ DE TAHLİL OLMADI”

Böylelikle kriz masasının, kamu hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak için gereken önlemlerin alınmasına imkan tanıyacağı belirtilen açıklamada, valiliğin grevler devam ederken “zorla çalıştırma” prosedürünü uygulamaya koymasına karşın, başkentte durumun düzelmediğine dikkat çekildi.

NE OLMUŞTU?

Fransa‘da muhalefetin emeklilik ıslahatına ait hükümete karşı meclise sunduğu 2 gensoru önergesinin de reddedilmesiyle, ıslahat dün son olarak kabul edilmişti. Emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkaracak ıslahatla bir kişinin 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmesi için 43 yıl boyunca prim ödemiş olması gerekecek. Islahata karşı çıkanlar, emeklilik yaşının 2 yıl daha uzatılmasına karşı çıkıyor.

BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMALARI SONASI OLAYLAR BAŞLADI

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 16 Mart’ta bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan ilgili anayasa unsurunu, emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı. Başbakan’ın açıklamasının ardından ülkede yapılan protesto ve şovlar şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir