“Secret Invasion”da yapay zeka kullanan Marvel’a eleştiri yağıyor

Başrollerini Emilia Clarke, Samuel L.Jackson, Ben Mendelsohn, Kingsley Ben-Adir ve Olivia Colman‘ın paylaştığı Marvel’ın yeni dizisi “Secret Invasion” (Gizli İstila) izleyici karşısına çıktı.

Ancak dizinin jeneriğinde yapay zeka kullanması nedeniyle sanatkarlar ve hayranları tarafından tenkitlerin amacı oldu.

YAPAY ZEKA KULLANILDIĞINI DOĞRULADI

The Independent’ın haberine nazaran, ABD’li baş yapımcısı ve yönetmeni Ali Selim, jeneriğin daha evvel de çeşitli projelerde birlikte çalıştıkları görsel efekt şirketi “Method Stüdyoları” tarafından yapay zeka kullanılarak yapıldığını doğruladı.

Jeneriğin, “Skrull” ismi verilen hal değiştiren yaratıkların dünyayı istilasını bahis alan dizinin temasına uyumlu olduğunu belirten Selim, jeneriğin yapılma süreci hakkında “Fikirleri, temaları ve sözleri ortaya attık, sonra da bilgisayar onunla bir şeyler yaptı. Sonra sözleri kullanarak biraz değiştirdik” sözünü kullandı.

ELEŞTİRİ YAĞIYOR

Sanatçılar ve dizinin hayranları ise sinemada yapay zeka kullanımının, sanatkarların elinden iş imkanlarını aldığı ve etik olmadığı gerekçesiyle Marvel Stüdyolarını eleştiriyor.

Dizi, sinema ve oyunlar için görsel senaryo taslağı hazırlayan Jon Lam da toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kelam konusu yapay zeka kullanımının Amerikan Senaristler Birliği (WGA) öncülüğünde başlatılan greve takviye veren tüm sanatçı ve müelliflerin yarasına tuz bastığını belirtti.

HOLLYWOOD GREVİ SÜRÜYOR

WGA tarafından 2 Mayıs’ta yapay zeka teknolojisine karşı sanatkarların çeşitli haklarının korunması emeliyle Hollywood’da grev başlatılmıştı. Hala devam eden grev, kesimde birçok projenin ertelenmesine ya da iptal edilmesine neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir