Şi Cinping’den 2023 mesajı: Tarihin doğru tarafında dimdik duruyoruz

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bugün yaptığı 2023 yılı bildirisini içeren ulusa sesleniş konuşmasında, 2022 yılında Çin’in dünyanın ikinci büyük iktisadı olduğunu vurgulayarak “Küresel bir besin krizine karşın, Çin halkının besin arzını sağlamak için bizi daha güçlü bir pozisyona getiren üst üste 19. yılda bereketli bir hasat elde ettik” ifadelerini kullandı.

HONG KONG

Çin lideri, ulusa sesleniş konuşmasında şunları kaydetti:

* “Bu yılın başlarında Hong Kong’a yaptığım ziyarette, Hong Kong’un sistemi yine sağladığını ve tekrar gelişmeye hazır olduğunu görmek beni derinden keyifli etti. Bir Ülke, İki Sistem’in kararlı bir biçimde uygulanmasıyla, Hong Kong ve Makao katiyetle uzun vadeli refah ve istikrardan faydalanacaktır.

DÜNYAYLA İLİŞKİLER

* Geçen yıl boyunca, hem eski hem de yeni pek çok dostu Pekin’de ağırladım; Çin’in tekliflerini dünyaya iletmek için yurt dışına da gittim. Bir yüzyılda görülmeyen değişimler, daha süratli gözler önüne seriliyor ve dünya şimdi sakin bir yer değil. Barışa ve kalkınmaya kıymet veriyoruz ve her vakit yaptığımız üzere dostlara ve ortaklara paha veriyoruz. Tarihin yanlışsız tarafında, insan uygarlığının ve ilerlemenin tarafında dimdik duruyoruz.

ZORLUKLAR İNSANI GÜÇLÜ YAPAR

* Sık sık cilalamanın yeşim taşını daha hoş yapması üzere, zorluklar da insanı daha güçlü yapar derim. Son 100 yılda, Çin Komünist Partisi (CPC) rüzgara ve yağmura göğüs gerdi ve her şeye karşın ilerledi. Bu çok sıkıntı ancak olağanüstü bir seyahattir. Bugün, yarının Çin’ini daha uygun bir yer yapmak için yürekle zorlamalıyız.

* Ünlü bir Çinli şair olan Su Shi’den alıntı yapmak istiyorum. En sert olana saldırın ve en uzağa nişan alın. En büyük zorlukları üstlenmek ve en argümanlı gayelerin peşinden gitmek demektir.

TAYVAN BOĞAZI

* Tayvan Boğazı’nın her iki yakasındaki beşerler bir ve tıpkı ailenin üyeleridir. Boğaz’ın her iki yakasındaki yurttaşlarımızın, Çin ulusunun kalıcı refahını ortaklaşa geliştirmek için bir amaç birliği içinde birlikte çalışacaklarını samimiyetle temenni ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir