Yurt dışından getirilen telefonlara sıkı kontrol başladı

Yurt dışından yolcu beraberi getirilen eşya muafiyetlerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, şahsî eşya muafiyeti kapsamında, yurt dışından Türkiye’ye gelen yolcular, üç yılda bir adet cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olarak getirebiliyor.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce, 30 Mayıs 2019 tarihinde getirilen düzenleme kapsamında müddet iki yıldan üç yıla çıkarılmış ve yurt dışından getirilen telefonlar için “yolcunun kimlik numarasına kayıtlı çizgilerle kullanılma şartı” da eklendi.

Söz konusu uygulama ile yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limiti olan üç yılda bir tane sisteminin teknik takibini mümkün kılmak için, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde bir düzenleme hayata geçirildi. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık mühlet zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek.

Gümrükler Koruma Genel Müdürü Bekir Can Uslu, yolcu beraberi getirilen cep telefonlarının vergi muafiyet denetimini sağlayan kelam konusu sistemin çalışma asıllarını uygulamalı olarak Esenboğa Havalimanı Dış Çizgiler Terminali Gelen Yolcu Salonu’nda tanıttı.

Muafiyet hakkı olmayan yurt içine girişini engelleme gayesi güden yeni kararın akabinde havalimanında x-ray’lerden geçişlerde yolcuların bavulları daha ayrıntılı incelenecek. İncelemede, x-ray’den geçen bavulda telefon olduğu anlaşılırsa yolcu, Gümrükler Koruma ofisine davet edilecek. Akabinde burada yolcuların son üç yıl içerisinde muafiyet haklarını kullanıp kullanmadıklarını denetim edilecek. Şayet yolcu, son üç yıl içerisinde yurt dışından telefon getirmemişse telefonunu alarak yurt içine sokabilecek. Denetimlerde yolcunun son üç ay içerisinde muafiyet hakkını kullandığı anlaşılırsa telefon koruma altına alınacak. Daha sonra ilgili gümrük memuru, yolcunun üç ay içerisinde telefonu tekrar yurt dışına götürebilmesi için yolcuya ambar koruma makbuzu yazacak.

“ARTIK 1 KASIM PRESTİJİYLE YURT DIŞINDAN GELEN YOLCULARIMIZIN SON ÜÇ YIL İÇERİSİNDE MUAFİYET HAKLARINI KULLANIP KULLANMADIKLARINI DENETİM EDECEĞİZ”

Genel Müdür Uslu burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yolcuların yurt dışından gelirken üç yılda bir muafiyet kapsamında bir telefon getirme hakkı olduğunu hatırlatarak, “Ancak bu vakte kadar biz bunun denetimini tam manasıyla yapamıyorduk. Yurt dışından telefon getirildiği vakit şayet yolcumuzun yanında bir telefon daha varsa bunu muafiyet kapsamında değerlendiriyorduk. Birden fazla telefon varsa gümrük süreçlerine doğal tutuyorduk. Ama BTK ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ortasında bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında da bir data tabanı paylaşımı yapıldı. Artık 1 Kasım prestijiyle yurt dışından gelen yolcularımızın son üç yıl içerisinde muafiyet haklarını kullanıp kullanmadıklarını denetim edeceğiz. Şayet yolcumuz muafiyet hakkını son üç yıl içerisinde kullandıysa yani son üç yıl içerisinde yurt dışından telefon getirdiyse biz burada telefonlarını koruma altına alacağız. Lakin şayet sistemde yaptığımız denetimde yolcumuzun muafiyet imkanı varsa yani son üç yıl içerisinde yurt dışından telefon getirmediyse o vakit yurt içine telefonu sokmasına müsaade vereceğiz. Daha sonra 120 gün içinde yolcumuz telefonunu BTK’nin sistemlerine kayıt yaptırabilecek” dedi.

Yolcunun yapılan denetimlerde son üç yıl içerisinde muafiyet hakkını kullandığı anlaşıldığı takdirde kelam konusu telefonun gümrük ambarında koruma altına alındığını belirten Uslu, “Karşılığında kendisine ambar koruma makbuzu veriyoruz. Bu durumda yolcumuz üç ay içerisinde yurt dışına giderken tekrar telefonunu yurt dışına çıkarabiliyor” diye konuştu.

“1 KASIM’DAN SONRA BU SİSTEMDEN DAHA AĞIR DENETİMLER YAPACAĞIZ”

Genel Müdür Uslu, 1 Kasım prestijiyle (x-ray) aramaları yoğunlaştıracaklarına dikkati çekerek, “Zaten halihazırda denetimlerimiz sıkı halde devam ediyor. 1 Kasım’dan sonra bu sistemden daha ağır denetimler yapacağız. Arkadaşlarımız, yolcu beraberinde cep telefonu gördükleri vakit ofislerimize yolcularımızı davet edecekler. Yapılan denetimlerden sonra sistem üzerinde muafiyet imkanı varsa yolcumuz telefonunu alıp gidecek. Onun haricinde muafiyet imkanı yoksa telefonunu emanet olarak gümrük ambarlarımıza bırakacaklar” ifadelerini kullandı.

Yolcunun yurt dışından geldiğinde şahsî telefonu noktasında hiçbir sorun olmadığını aktaran Uslu, “Ama onunla getirdiği ek bir telefonu muafiyet kapsamında olup olmadığını denetim edeceğiz. Hasebiyle burada bakacağımız hak o. Kendi kullandığı telefonda rastgele bir sakınca yok lakin yanında gördüğümüz ikinci telefonda denetimlerimiz gerçekleştireceğiz” değerlendirmesini yaptı.

“YOLCUMUZ ÜÇ AY İÇERİSİNDE TELEFONUNU ALDIKTAN SONRA YURT DIŞI ETMEK ZORUNDA”

Amaçlarının yurt dışından getirilen telefonun muafiyet hakkı olmadığı takdirde yurt içine girişini engellemek olduğunu kaydeden Uslu, “Yolcumuz üç ay içerisinde telefonunu aldıktan sonra yurt dışı etmek zorunda. Aslında yurt dışına giderken alabiliyor telefonunu. Onun dışında biz telefonu kendisine teslim etmiyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir